Norges regenter

Norges riksvapen - Norges regenter
Norges riksvapen

Norges regenter och regeringstid

Hårfagerätten, det danska styret och ladejarlarna

omkring 872 – Cirka 933 –      Harald Hårfager
933 – 935 – Erik Blodyx
935 – 961 – Håkan den gode
961 – 970 – Harald Gråfäll
970 – 985 eller 986 – Harald Blåtand
985 eller 986 – Februari 995 –      Sven Tveskägg
970 – Februari 995 – Håkan Sigurdsson
995 – 9 september 1000 – Olav Tryggvason
1000 – 3 februari 1014 – Sven Tveskägg
1014 – 1015 – Harald Svensson
1000 – 1015 – Sven Håkansson
1000 – 1012 – Erik Håkansson
1012 – 1015 – Håkan Eriksson
1015 – 1028 – Olav den helige
1028 – 12 november 1035 –      Knut den store
1028 – 1029 – Håkan Eriksson
1029 – 1035 – Sven Knutsson
1035 – 25 oktober 1047 – Magnus den gode
Medregent till Magnus den gode 1045 Kung 1047 – 25 september 1066 –  Harald Hårdråde
1066 – 28 april 1069 – Magnus Haraldsson
Medregent till Magnus Haraldsson 1067 1069 – 1093 – Olav Kyrre
Utropad till kung av Tröndelag och Oppland 1093 – 1094 –  Håkan Magnusson
Utropad till kung av Viken 1093 hela Norge 1094 – 24 augusti 1103 –      Magnus Barfot
Samregent Öystein och Sigurd 1103 –  22 december 1115 – Olav Magnusson
Samregent Olav och Sigurd 1103 –  29 augusti 1123 – Öystein Magnusson
Samregent Olav och Öystein 1103 Ensam kung 1123 vid Öysteins död – 26 mars 1130 –      Sigurd Jorsalafarare
1130 – 7 januari 1135 – Magnus den blinde
1130 – 14 december 1136 – Harald Gille
december 1136 – 10 juni 1155 – Sigurd Munn
december 1136 – 4 februari 1161 –      Inge Krokrygg
Återinsatt 1137 – 12 november 1139 –     Magnus den blinde
Samregent Sigurd och Inge 1142 – Möjligen 21 augusti 1157 – Öystein Haraldsson
1157 – 7 juli 1162 – Håkan Herdebrei
1161 – 15 juni 1184 – Magnus Erlingsson
Utropad till kung 1177 hela Norge 1184 – 9 mars 1202 i – Sverre Sigurdsson
9 mars 1202 – 1 januari 1204 –      Håkan Sverresson
2 januari 1204 – 11 augusti 1204 –      Guttorm Sigurdsson
augusti 1204 – 23 april 1217 –      Inge Bårdsson
april 1217 – 15, 16 eller 17 december 1263 – Håkan Håkansson
Samregerande kung med Håkon 1257 Ensam kung i december 1263 – 9 maj 1280 –      Magnus Lagaböter
9 maj 1280 – 15 juli 1299 –      Erik Prästhatare
1 november 1299 – 8 maj 1319 –      Håkan Magnusson

Bjälboätten
8 maj 1319 – 18 november 1343 –      Magnus Eriksson
Formellt utsedd till kung 18 november 1343 Myndig kung i augusti 1355 – Augusti eller 10 eller 11 september 1380 –     Håkan Magnusson
Kung i augusti eller september 1380 – 3 augusti 1387 – Olof Håkansson

Ylvingaätten
Förmyndare för Olav Håkonsson 1380 3 augusti 1387 riksföreståndare vid Olavs död 2 februari 1388 vald till regerande drottning 8 september 1389 samregent med Erik av Pommern – 28 oktober 1412 – Margareta Valdemarsdotter

Pfalzisk-neumarktska ätten
Utropad till kung 8 september 1389 (samregent med Margareta) Ensam regent 28 oktober 1412 – 1 juni 1442 –      Erik av Pommern
Drottsete (drots) över Norge i september 1439 – 1 juni 1442 – Sigurd Jonsson
Vald till kung 1 juni 1442 – 6 januari 1448 –      Kristofer av Bayern
Rikens forstandare (riksföreståndare) över Norge i januari 1448 – 25 oktober 1449 –      Sigurd Jonsson Ätten Bonde
Vald till kung 25 oktober 1449 – 13 maj 1450 –      Karl Knutsson

Oldenburgska ätten
Vald till kung i juni 1449 Helt erkänd som kung 13 maj 1450 – 21 maj 1481 – Kristian I
Drottsete (drots) över Norge 1482 – 3 februari 1483 – Jon Svalesson Smör
3 februari 1483 – 20 februari 1513 – Hans
20 februari 1513 – 20 januari 1523 –      Kristian II
26 mars 1523 – 10 april 1533 – Fredrik I
Vald till kung 4 juli 1534 – 1 januari 1559     Kristian III
1 januari 1559 – 4 april 1588 – Fredrik II
4 april 1588 – 28 februari 1648 –      Kristian IV
28 februari 1648 – 9 februari 1670 –      Fredrik III
9 februari 1670 – 25 augusti 1699 –      Kristian V
25 augusti 1699 – 12 oktober 1730 –      Fredrik IV 12
oktober 1730 – 6 augusti 1746 –      Kristian VI
6 augusti 1746 – 14 januari 1766 –      Fredrik V
14 januari 1766 – 13 mars 1808 –      Kristian VII
Regent 14 april 1784 Kung 13 mars 1808 – 14 januari 1814 – Fredrik VI
Vald till kung 17 maj 1814 – 10 oktober 1814 –      Kristian Fredrik

Holstein-Gottorpska ätten
4 november 1814 – 5 februari 1818 –     Karl XIII (Norge: Karl II)

Bernadotteska ätten
5 februari 1818 – 8 mars 1844 –     Karl XIV Johan      (Norge: Karl III Johan)
8 mars 1844 – 8 juli 1859 – Oscar I
8 juli 1859 – 18 september 1872 –      Karl XV (Norge: Karl IV)
18 september 1872 – 7 juni 1905 – Oscar II

Glücksborgska ätten
Vald till kung 18 november 1905 – 21 september 1957 – Håkon VII      (Haakon VII)
21 september 1957 – 17 januari 1991 – Olav V
17 januari 1991 – Nuvarande regent –     Harald V

 

En hemsida om mig och mina intressen. Bland annat släktforskning och körsång.