Islands regenter

Islands stadsvapen - Islands regenter
Islands stadsvapen

 

Islands regenter och regeringstid

Island som norsk provins (1262–1387)
Kung 1262 när Island erkänner den norske kungen som statsöverhuvud – 15, 16 eller 17 december 1263 på Orkneyöarna – Håkan den gamle (Hákon gamli)
Samregerande kung med Håkon 1257 Ensam kung i december 1263 efter Håkon Håkonssons död – 9 maj 1280 i Bergen i Norge – Magnus Lagaböter (Magnús lagabætir)
(namnet betyder Lagförbättraren)
Kung 9 maj 1280 vid Magnus Lagaböters död – 15 juli 1299  –
Erik Prästhatare (Eiríkur Magnússon prestahatari)
Kung 1 november 1299 efter Erik Prästhatares död – 8 maj 1319 på Tunsberghus i Tønsberg i Vestfold fylke i Norge –
Håkan Hålägg (Hákon háleggur)
Kung 8 maj 1319 vid Håkon Håläggs död – 1343 abdikerad vid Håkon Magnussons kungaval –
Magnus Eriksson (Magnús Eiríksson smek)
Vald till kung 1343 – Augusti eller 10 eller 11 september 1380 i Oslo i Norge –
Håkan Magnusson (Hákon 6. Magnússon)
Kung i augusti eller september 1380 vid Håkon Magnussons död – 3 augusti 1387 på slottet i Falsterbo i Skåne –
Olof Håkansson (Ólafur 4. Hákonarson)

Island som norsk provins under Danmark (1387–1448)
Förmyndare för Olav Håkonsson 1380 Regerande drottning 23 augusti 1387 vid Olavs död 8 september 1389 samregent med Erik av Pommern – 28 oktober 1412 pestdöd på sitt skepp i Flensburgs hamn – Margareta Valdemarsdotter
(Margrét Valdimarsdóttir mikla)
Utropad till kung 8 september 1389 (samregent med Margareta) Ensam regent 28 oktober 1412 vid hennes död – 1442 avsatt och förjagad –
Erik av Pommern (Eiríkur af Pommern)
Vald till kung 1442 efter kung Eriks avsättning – 6 januari 1448 i Helsingborg i Skåne –
Kristofer av Bayern (Kristófer af Bæjaralandi)

Island som norsk provins i union med Sverige (1448–1450)
Vald till kung 25 oktober 1448 efter Kristofers av Bayern död – 13 maj 1450 abdikerad till förmån för Kristian I –
Karl Knutsson (Bonde) (Karl Knútsson Bonde)

Island som norsk provins under Danmark (1450–1536)
Kung 13 maj 1450 vid Karl I:s abdikation – 21 maj 1481 –
Kristian I (Kristján 1)
Kung 3 februari 1483 efter Kristian I:s död – 20 februari 1513 i danska Ålborg – Hans (Hans)
Kung 20 februari 1513 vid kung Hans död – 13 april 1523 avsatt och förjagad – Kristian II (Kristján 2)
Kung 13 april 1523 vid Kristian II:s avsättning – 10 april 1533 i danska Gottorp – Fredrik I (Friðrik 1)
Vald till kung 4 juli 1534 efter Fredrik I:s död – 31 oktober 1536 när Norge och dess lyd-länder blir danska provinser – Kristian III (Kristján 3)

Island som dansk provins (1536–1918)
Kung 31 oktober 1536 när Norge och dess lyd-länder blir danska provinser – 1 januari 1559 på slottet Koldinghus i danska Kolding – Kristian III (Kristján 3)
Kung 1 januari 1559 vid Kristian III:s död – 4 april 1588 i klostret i danska Antvorskov – Fredrik II (Friðrik 2)
Kung 4 april 1588 vid Fredrik II:s död – 28 februari 1648 på Rosenborgs slott i Danmark – Kristian IV (Kristján 4)
Kung 28 februari 1648 vid Kristian IV:s död – 9 februari 1670 på Christiansborgs slott i Köpenhamn – Fredrik III (Friðrik 3)
Kung 9 februari 1670 vid Fredrik III:s död – 25 augusti 1699 i Köpenhamn i sviterna av en jaktolycka –
Kristian V (Kristján 5)
Kung 25 augusti 1699 vid Kristian V:s död – 12 oktober 1730 på slottet i danska Odense – Fredrik IV (Friðrik 4)
Kung 12 oktober 1730 vid Fredrik IV:s död – 6 augusti 1746 på Hirschholms slott i Danmark – Kristian VI (Kristján 6)
Kung 6 augusti 1746 vid Kristian VI:s död – 14 januari 1766 på Christiansborgs slott i Danmark – Fredrik V (Friðrik 5)
Kung 14 januari 1766 vid Fredrik V:s död – 13 mars 1808 i danska Rendsburg – Kristian VII (Kristján 7)
Regent 14 april 1784 vid Kristian VII:s sjukdom Kung 13 mars 1808 vid dennes död – 3 december 1839 på Amalienborgs slott i Köpenhamn – Fredrik VI (Friðrik 6)
Kung 3 december 1839 vid Fredrik VI:s död – 20 januari 1848 på Amalienborgs slott – Kristian VIII (Kristján 8)
Kung 20 januari 1848 vid Kristian VIII:s död – 15 november 1863 i Glücksburg – Fredrik VII (Friðrik 7)
Kung 15 november 1863 vid Fredrik VII:s död – 29 januari 1906 på Amalienborgs slott –
Kristian IX (Kristján 9)
Kung 29 januari 1906 vid Kristian IX:s död – 14 maj 1912 i Hamburg – Fredrik VIII (Friðrik 8)
Kung 14 maj 1912 vid Fredrik VIII:s död – 1 december 1918 när Island blir ett eget kungarike i personal-union med Danmark – Kristian X (Kristján 10)

Island som kungarike i personalunion med Danmark
(1918–1944)
Kung 1 december 1918 när Island blir ett eget kungarike i personal-union med Danmark – 17 juni 1944 när Island utropas till en självständig republik –
Kristian X (Kristján 10)

Island som självständig republik (1944–)
President 17 juni 1944 när Island utropas till en självständig republik – 25 januari 1952 – Sveinn Björnsson
President 1 augusti 1952 – 1 augusti 1968 – Ásgeir Ásgeirsson
President 1 augusti 1968 – 1 augusti 1980 – Kristján Eldjárn
President 1 augusti 1980 – 1 augusti 1996 –
Vigdís Finnbogadóttir
President 1 augusti 1996 – Nuvarande –
Ólafur Ragnar Grímsson

En hemsida om mig och mina intressen. Bland annat släktforskning och körsång.