Finlands regenter

Finlands statsvapen - Finlands regenter
Finlands statsvapen

Finlands regenter och regeringstid

Svenska kårstågens tid i Finland. Nord och Östra Finland härjas av Novgorod

1155 – 1160  Erik den helige
1160 – 1161  Magnus Henriksson
1160 – 1167  Karl Sverkersson
1167 – 1196 el. 1196  Knut Eriksson
1196 – 1208  Sverker den yngre
1208 – 1216  Erik Knutsson
1216 – 1222  Johan Sverkersson
1222 – 1229 (omyndig)  Erik Eriksson (Erik läspe och halte)
1229 – 1234  Knut Långe
1234 – 1250 Erik Eriksson  (Erik läspe och halte)

Finland som en del av det svenska riket 1250–1809

Bjälboätten
Regerande riksjarl mars 1248 – 21 oktober 1266 – Birger jarl
1266 – 22 juli 1275 –      Valdemar Birgersson
22 juli 1275 – 18 december 1290 –      Magnus Ladulås
18 december 1290 – Mars eller april 1318 – Birger Magnusson
Rikshövitsman 27 juni 1318 – 8 juli 1319 –      Mats Kettilmundsson
8 juli 1319 – Februari 1364 –      Magnus Eriksson
28 april 1357 – 20 juni 1359 –      Erik Magnusson
15 februari 1362 – Februari 1364 –      Håkan Magnusson

Mecklenburgska ätten
15 februari 1364 – 24 februari 1389 –   Albrekt av Mecklenburg

Kalmarunionen
Regerande drottning 24 februari 1389 23 juli 1396 samregent med Erik av Pommern – 28 oktober 1412 –     Drottning Margareta
Kung 23 juli 1396 (samregent med Margareta) Ensam regent 28 oktober 1412 – 16 augusti 1434 –     Erik av Pommern
Rikshövitsman 13 januari 1435 – 14 oktober 1435 –   Engelbrekt Engelbrektsson
Kung 14 oktober 1435 – 11 januari 1436 –    Erik av Pommern
Rikshövitsman 11 januari 1436 – 4 maj 1436 –   Engelbrekt Engelbrektsson
Februari 1436 samregerande rikshövitsman med Engelbrekt Engelbrektsson – 1 september 1436 –    Karl Knutsson (Bonde)
Kung 1 september 1436 – 29 september eller 1 oktober 1439 –   Erik av Pommern
Riksföreståndare oktober 1438 – Hösten 1440 –   Karl Knutsson (Bonde)
Kung hösten 1440 – 6 januari 1448 – Kristofer av Bayern
Riksföreståndare januari 1448 – 20 juni 1448 –   Bengt Jönsson (Oxenstjärna), Nils Jönsson (Oxenstierna)
Kung 20 juni 1448 – 24 februari 1457 –    Karl Knutsson (Bonde)
Riksföreståndare mars 1457 – 23 juni 1457 –   Jöns Bengtsson (Oxenstierna), Erik Axelsson (Tott)
Kung 23 juni 1457 – 23 juni 1464 –    Kristian I (av Danmark)
Kung 9 augusti 1464 – 30 januari 1465 –    Karl Knutsson (Bonde)
Riksföreståndare 26 december 1464 – 11 augusti 1465 –   Kettil Karlsson (Vasa)
Riksföreståndare 11 augusti 1465 – 18 oktober 1466 –   Jöns Bengtsson (Oxenstierna)
Riksföreståndare 18 oktober 1466 – 12 november 1467 –   Erik Axelsson (Tott)
Kung 12 november 1467 – 15 maj 1470 –    Karl Knutsson (Bonde)
Riksföreståndare 1 juni 1470 – 6 oktober 1497 –   Sten Sture den äldre
Kung 6 oktober 1497 – Augusti 1501 –   Hans (unionskonung) (även känd som Johan II)
Riksföreståndare 12 november 1501 – 14 december 1503 –   Sten Sture den äldre
Riksföreståndare 21 januari 1504 – 31 december 1511 eller 2 januari 1512 – Svante Nilsson (Sture)
Riksföreståndare i mitten av januari 1512 – 23 juli 1512 –   Erik Trolle
Riksföreståndare 23 juli 1512 – 3 februari 1520 –   Sten Sture den yngre
Kung 1 november 1520 – 23 augusti 1521 –    Kristian II (av Danmark)
Riksföreståndare 23 augusti 1521 – 6 juni 1523 –    Gustav I Eriksson Wasa

Vasaätten
6 juni 1523 – 29 september 1560 –    Gustav I Eriksson Wasa  
29 september 1560 – 26 januari 1569 – Erik XIV
26 januari 1569 – 17 november 1592 – Johan III
17 november 1592 – 24 juli 1599 – Sigismund
22 mars 1604 – 30 oktober 1611 – Karl IX
Omyndig kung 30 oktober 1611 vid faderns död Myndigförklarad 26 december samma år – 6 november 1632 – Gustav II Adolf
Omyndig drottning 6 november 1632 vid faderns död Myndigförklarad 8 december 1644 – 6 juni 1654 –    Kristina

Pfalziska ätten
6 juni 1654 – 13 februari 1660 – Karl X Gustav
Omyndig kung 13 februari 1660 vid faderns död Myndig 18 december 1672 – 5 april 1697 – Karl XI
Omyndig kung 5 april 1697 vid faderns död Myndigförklarad 8 november samma år – 30 november 1718 – Karl XII
5 december 1718 – 29 februari 1720 –    Ulrika Eleonora

Hässiska ätten
24 mars 1720 – 25 mars 1751 –      Fredrik I

Holstein-Gottorpska ätten
25 mars 1751 – 12 februari 1771 –      Adolf Fredrik
12 februari 1771 – 29 mars 1792 –       Gustav III
Kronprins från födseln Omyndig kung 29 mars 1792 vid faderns död Myndig 1 november 1796 – 29 mars 1809 –      Gustav IV Adolf 

Finland som ryskt storfurstendöme 1809–1917

Huset Romanov “Storfurstar av Finland”
29 mars 1809 – 1 december 1825 – Alexander I
1 december 1825 – 2 mars 1855 –    Nikolaj I
2 mars 1855 – 13 mars 1881 –     Alexander II
13 mars 1881 – 1 november 1894 –   Alexander III
1 november 1894 – 15 mars 1917 –    Nikolaj II

Finland som självständig stat utan konstitution (1917–1919)

Riksföreståndare 27 maj 1918 – 12 december 1918 –   Pehr Evind Svinhufvud

Vald till kung av lantdagen 9 oktober 1918 men tillträdde aldrig – 14 december 1918 avsade sig posten –    Fredrik Kaarle

Riksföreståndare 12 december 1918 – 26 juli 1919 –   Carl Gustaf Emil Mannerheim

Finland som republik “Presidenter” (sedan 1919)
27 juli 1919 – 1 mars 1925 –      Kaarlo Juho Ståhlberg
1 mars 1925 – 1 mars 1931 –      Lauri Kristian Relander
1 mars 1931 – 1 mars 1937 –         Pehr Evind Svinhufvud
1 mars 1937 – 27 november 1940 –      Kyösti Kallio
19 december 1940 – 4 augusti 1944 –       Risto Heikki Ryti
4 augusti 1944 – 4 mars 1946 –     Carl Gustaf Emil Mannerheim
8 mars 1946 1 mars 1956 –      Juho Kusti Paasikivi
1 mars 1956 – 27 januari 1982 –      Urho Kekkonen
27 januari 1982 – 1 mars 1994 –      Mauno Koivisto
1 mars 1994 – 1 mars 2000 –      Martti Ahtisaari
1 mars 2000 – 1 mars 2012 –      Tarja Halonen
1 mars 2012 – 20xx –     Sauli Niinistö

En hemsida om mig och mina intressen. Bland annat släktforskning och körsång.